Робота як свято: як бібліотеки Харківщини презентували свою діяльність на одній із важливіших професійних подій року


У жовтні 2018 року бібліотекарі Харківщини у рамках святкування Всеукраїнського дня бібліотек зібралися на обласний Бібліофест «Бібліотека +», щоб представити свої креативні проекти. Захід був організований Харківською обласною універсальною науковою бібліотекою на базі Харківського центру розвитку місцевого самоврядування.
На заході 14 публічних бібліотек Харківської області представили широкій громадськості соціокультурні послуги, презентували різноманітні проекти, пов’язані з використанням нових інформаційних технологій та наданням послуг громаді.


Розпочалося свято незвичайно, при вході гостей зустрічали «Пані Бібліотека», «Книжкова фея» та «Багіня краєзнавства» - в рамках Бібліофесту працівники Харківської ОУНБ провели вуличну акцію «Осінь… Час читати!».





Пропонуємо ознайомитися із проектами, що були представлені на Бібліофесті.

1. «Вивчаючи своє минуле - дбаєш про майбутнє» - такий девіз бібліотек Шевченківської ЦБС, які мають багатий досвід роботи з краєзнавчого напрямку. Зібрані фахівцями матеріали були використанні краєзнавцями у написанні книг з історії заснування населених пунктів району. В рамках Бібліофесту "Бібліотека+" презентовано виставку краєзнавчої тематики (краєзнавчі видання, папки), а окрасою стенду центральної бібліотеки була виставка виробів майстрів народно-ужиткового мистецтва Шевченківщини «Мій край – моя історія жива».




2. Юрченківська бібліотека Чкаловської ОТГ Чугуївського району представила проект «Юрченкове – перлина Слобожанського намиста». На експозиції були представлені матеріали, що значно доповнюють краєзнавчий фонд сільської бібліотеки - альбоми, тематичні папки, літописи села, історії трудових династій. Про любов до рідного села бібліотекар Ірина Іванівна Олійник заспівала пісню.



3. Олексіївська сільська бібліотека Первомайського району презентувала проект «Поети Первомайщини», що допомагає читачам ознайомитися з творчістю місцевих митців, сприяє популяризації краєзнавчих знань в сільських бібліотеках, досягненню основної мети - «знати свій рідний край». Підтримати бібліотеку приїхав поет Михайло Олексійович Семенко, митець і друг бібліотеки - він декламував власні вірші.




4. Ізюмська центральна міська бібліотека показала літературно-краєзнавчий проект «Гармонія душі, любові й слова», що має на меті популяризацію місцевих поетів за допомогою створення та показу буктрейлерів за мотивами їх творчості. Працівниками бібліотек міста створені буктрейлери за творчістю Тетяни Гребенюк «Земля лелеча» (центральна бібліотека), Тетяни Підгорної «З осінню у серці» (бібліотека-філія № 1) та Ольги Садкової «Збирала в пригорщі слова» (бібліотека-філія № 2).
Буктрейлер на поетичну збірку Тетяни Гребенюк "Земля лелеча" від Ізюмської міської центральної бібліотеки.




5. Молодіжний простір "REDHUB" - це проект, який успішно реалізує Красноградська районна бібліотека. Зараз у Красноградській районній бібліотеці є зала з новою сучасною технікою та меблями, де молодь може цікаво й змістовно, а головне безкоштовно провести час. Проект впроваджується завдяки тісній співпраці громади з Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ.



6. «Мрій! Дізнавайся! Дивуй! Разом з бібліотекою!» - девіз Первомайської центральної міської бібліотеки, де діє центр молоді «Комора» для проведення різноманітних сучасних освітніх, розважальних та культурних заходів. В бібліотеці реалізуються актуальні молодіжні проекти, що розвивають лідерський та творчий потенціал, популяризують здоровий спосіб життя, сприяють активізації діяльності молоді у житті суспільства.






7. Надзвичайною популярністю користувалася фото-зона від Юнацької бібліотеки відділу культури Лозівської міської ради. Працівники бібліотеки запропонували перевтілитися в улюбленого книжкового героя та провели для колег майстер-клас «Створення бібліотечної фото-зони».




8. Балаклійська централізована бібліотечна система – лідер у справі створення клубів за інтересами при бібліотеках. На базі 32-х бібліотек ЦБС діє 39 клубів за інтересами: інформаційно-пізнавальні, прикладної творчості, художньо-мистецькі, естетично-дозвілеві, літературні, екологічні, краєзнавчі, ігрові. Така кількість діє на якісну мету - перетворення бібліотек в місце для спілкування, об’єднання однодумців, розвитку творчого потенціалу користувачів. На стенді були представлені чудові творчі роботи учасників клубів.




9. В Андріївській сільській бібліотеці Кегичівського району діє проект «Разом у ногу з часом» - тренінги з користування інтернет-банкінгом, сайтами комунальних та соціальних служб для людей пенсійного віку. Результатом надання цієї послуги став кращий рівень обізнаності людей інформаційно-комп’ютерній сфері, отримання необхідних знань, які в сільській місцевості люди не можуть отримати ніде, крім бібліотеки.

10. «В театрі граємо – світ відкриваємо». Відкрити та пізнати світ дітям допомагає «Золотий ключик» - ляльковий театр при Пересічанській бібліотеці–філії №12 Дергачівського району. Пропонуємо продивитися відеозапис із вистави.



11. «Не кажи не вмію, а кажи навчусь. Я за всяке діло залюбки берусь!» - дуже люблять вчитися новому бібліотекар та користувачі Русько-Лозівської бібліотеки-філії №21 Дергачівського району, де працює клуб «Дозвілля». Активні учасники клубу - учні школи, працівники будинку культури та соціальних служб, члени громадської організації «Широкий степ».

12. Надзвичайною «родзинкою» нашого фестивалю бібліотечних послуг були яскраві та професійно оформлені стенди бібліотек Сахновщинської ЦБС – центральної районної та Аполлонівської сільської філії.
Аполлонівська сільська бібліотека представила проект «Бібліотека – на службі громади». Мета проекту - продемонструвати міцний взаємозв’язок бібліотеки, громади та влади заради спільного розвитку.



13. Клуб «Правова планета» при Сахновщинській центральній районній бібліотеці здійснює інформування громадян та надання практичних рекомендацій щодо захисту прав за найбільш актуальними напрямами. Для громадян з віддалених населених пунктів з’явилася нова можливість отримати юридичну консультацію або ж відповідь на проблемні питання. Відтепер бібліотеки району, які підключені до Інтернет, спільно з бюро правової допомоги здійснюють надання дистанційних консультацій, а громадяни отримують безоплатну правову допомогу безпосередньо в своїх населених пунктах.



14. Проект «Жити разом» Харківської ОУНБ об’єднує різноманітні навчальні тренінги для користувачів бібліотеки: «Основи комп’ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернет», «Смартфон. Планшет. Включили. Що далі?», а також «Майстерня медійної грамотності», «Працевлаштування та ефективний пошук роботи». Крім того, для спільноти користувачів проводяться літературні вечори, заходи на замовлення, концерти, віртуальні екскурсії, зустрічі з цікавими людьми.