Бібліотекарі та Вікіпедія: і самі напишуть, й інших навчать


Пригадайте, любий читачу, коли Ви останній раз «гуглили» значення певного слова, терміну, рік народження відомої особистості або дату історичної події. Напевне, сьогодні або максимум, вчора. І, б'юся об заклад, найпершим сайтом, та джерелом стислої потрібної інформації був сайт Вікіпедії – вільної багатомовної енциклопедії.
А чи знаєте ви, що українська Вікіпедія (https://uk.wikipedia.org) – найбільша енциклопедія українською мовою, яка коли-небудь існувала. На кінець 2018 року україномовний розділ містив понад 870 тис. статей.
Особливістю Вікіпедії є те, що створити статтю та відредагувати вже існуючу може кожен користувач інтернету. Тому якщо Ви помітили якусь помилку в тексті, скажімо, орфографічну, то можете з легкістю виправити її, натиснувши кнопку «Редагувати». А ось якщо в око впаде якась більш значима змістовна помилка або Ви фахівець з цієї теми і Вам є що додати до статті - тут доведеться попрацювати більше – ознайомитися з правилами і вимогами до наповнення Вікіпедії. А ще краще – відвідати віківишкіл - тренінг з редагування Вікіпедії у бібліотеці.
Адже вже декілька років Харківська обласна універсальна наукова бібліотека співпрацює зі спільнотою вікіпедистів Харкова та організовує навчально-просвітницькі заходи. Вікі-вишколи проводить Сергій Петров, координатор проектів громадської організації «Вікімедія Україна», таких, як «БоГеМА» (співпраця з бібліотеками, музеями), «Вікі-Харківщина» (написання статей про край). З 2015 по 2018 рік на базі бібліотеки він провів 8 вікі-вишколів для користувачів та бібліотекарів.

У бібліотеці ми брали участь у вікі-марафонах, конкурсах з написання статей, вчили редагуванню працівників бібліотек, музеїв та управлінців у сфері культури, обговорювали необхідність написання та покращення статей про видатних жінок, та навіть святкували День народження української Вікіпедії.




У 2018 році діяльність за проектом «Бібліотеки і розвиток української Вікіпедії» була не менш активною. Нарешті отримав свій розвиток проект «Вікі-Харківщина» - активізація написання та редагування статей у Вікіпедії про наш край, проведення тренінгів з редагування у бібліотеках районів Харківської області. Загалом з вересня по жовтень вікіпедистами проведено 12 вікі-вишколів на базі бібліотек Харкова та Харківської області, зокрема, у Краснограді, Ізюмі, Чугуєві, Куп’янську, Первомайському, Балаклії та Вовчанську. Такі тренінги, ми сподіваємося, стануть кроком у напрямку того, що бібліотеки в невеличких населених пунктах області стануть осередком місцевої вікі-спільноти. Саме тут користувач може довідатися про загальні принципи роботи Вікіпедії, навчитися писати й редагувати вікі-статті, отримати джерела інформації.




Ще один цікавий вид популяризації Вікіпедії – конкурси. Із 5 по 18 листопада відбувся обласний конкурс «ВікіХарківщина-2018» - конкурс статей та фотографій краєзнавчої тематики в українській Вікіпедії серед бібліотекарів та користувачів бібліотек. Метою заходу було залучити бібліотекарів та користувачів до реагування Вікіпедії і таким чином поліпшити кількість та якість статей про Харківщину. Всього у конкурсі взяло участь 37 учасників із 22 бібліотек, 43 статті та 71 фотографія зараховані за правилами конкурсу.
Від Харківської ОУНБ долучилося 12 учасників, які створили 7 та поліпшили 3 статті (один із учасників створив дві нові статті). Також завантажено 5 фотографій. Пропонуємо подивитися відеосюжети про конкурс.

Написання статті до Вікіпедії передбачає для автора вивчення літератури й інтернет-джерел з теми, пошук достовірної інформації, а також дотримання вимог авторського права. Щоб зробити якісну статтю, вікіпедист здійснює роботу науковця. А бібліотека пропонує допомогу в перетворенні з читача в повноправного автора Вікіпедії.


Ті люди, для кого пошук та приборкання великої кількості інформації здається надто важкою справою, хто надає перевагу візуальному мистецтву, теж можуть зробити свій внесок за допомогою завантаження власноруч зроблених фотографій різноманітних об’єктів.

Проект Вікі-Харківщина продовжується, тому запрошуємо усіх бажаючих в наступному році відвідати вікі-тренінги та зробити свій внесок у поширення вільних знань у суспільстві! Слідкуйте за анонсами у Facebook за хештегом #ВікіХарківщина та на сторінці бібліотеки (@KharkivOUNB).

Марина Самойлова, методист Науково-методичного відділу


Сторінка конкурсу «ВікіХарківщина 2018»: wikikharkiv.wikipedia.org.ua